img_2373_big Radiomodemy_RACOM_RipEX

RipEX

Dwuzakresowy radiomodem VHF/UHF z funkcją routera i konwertera protokołów
Seria RipEX to najbardziej zaawansowane technologicznie produkty w ofercie Racom i jednocześnie najskuteczniejsze radiomodemy w swojej klasie. Obsługują wiele protokołów komunikacyjnych, różne szybkości transmisji i standardy modulacji, ponadto mogą pracować w trybie transparentnym. Bazują na systemie operacyjnym Linux i są zaprojektowane z ogromną dbałością o zapewnienie wysokiej wydajności, jakości i bezpieczeństwa danych.
RipEX został otrzymał prestiżowe wyróżnienie
Produkt Roku 2013 magazynu Control Engineering Polska.

Kategoria:

Radiomodemy RipEX umożliwiają transmisję danych o prędkości do 166 kbps w kanale szerokości 50 kHz w pasmach 160  900 MHz.
Urządzenia mają wbudowane porty Ethernet, COM1, USB (do serwisowania), a także opcjonalnie GPS. Zastosowanie kodów aktywacyjnych pozwala  na indywidualne dopasowanie parametrów urządzeń do potrzeb użytkownika –  za pomocą kodów można uaktywniać zaawansowane funkcje (tryb Router, uaktywnienie portu COM2, zwiększenie prędkości transmisji i mocy). Dzięki temu z jednej strony nie ma konieczności wymiany hardwaru, gdy rosną potrzeby instalacji, a z drugiej – użytkownik płaci tylko za to, z czego aktualnie korzysta. Dzięki trybom Sleep (z którego urządzenie budzi sygnał radiowy) i Save, RipEx jest również urządzeniem energooszczędnym.

Wykonana z odlewu aluminium solidna obudowa oraz wykorzystanie komponentów militarnych i przemysłowych, a także szeroki zakres temperatury pracy (od –40 do +70 °C) pozwalają zastosować radiomodemy w nawet najbardziej niesprzyjających warunkach i gwarantują trwałość oraz poprawną pracę przez wiele lat.

Radiomodem, repeater i router

Dzięki wyjątkowej czułości (–98 dBm / 83 kbps / 25 kHz / BER 10e-6; są to obecnie najlepsze parametry na rynku) i konfigurowalnej mocy wyjściowej do 10 W, radiomodemy RipEX utrzymują połączenia w odległości ponad 50 km bez konieczności widoczności anten. Każda jednostka może pracować jednocześnie jako klasyczny radiomodem, repeater (z nielimitowaną ilością przekazań) i jako interfejs między siecią radiową a dowolną siecią IP (WLAN, Internet, itp.). Za pomocą radiomodemów RipEX można budować sieci o różnej topologii, w tym hybrydowe.

Konfiguracja i diagnostyka

Za pomocą przeglądarki internetowej (dostęp zabezpieczony hasłem i https, wbudowany firewall) w prosty sposób można skonfigurować urządzenie oraz uzyskać dostęp do dokumentacji (porady w dymkach, pomoc on-line, instrukcja obsługi, noty aplikacyjne), więc użytkownik z podstawową wiedzą o komunikacji IP może uruchomić RipEX-a w ciągu kilku minut.

Dzięki rozbudowanym funkcjom diagnostycznym, funkcji korekcji błędów (pakiety z błędami są być automatycznie korygowane juz na poziomie radiomodemu), funkcji zarządzania siecią, wysyłaniu hardwarowych alarmów z wbudowanych We/Wy, możliwości wizualizowania historii danych, także w formie wykresów, utrzymanie sieci nie jest skomplikowane.

Bezpieczeństwo

Urządzenia pracują w licencjonowanych pasmach częstotliwości. Nad poprawnością przekazywanych danych czuwa FEC (Forward Error Correction), metoda korekcji błędów stosowana w cyfrowych transmisjach. Dodatkowo przypadkowe błędy występujące podczas transmisji wykrywa system cyklicznej kontroli nadmiarowej CRC32. Bezpieczeństwo danych zapewnia szyfrowanie przy użyciu standardu AES-256 (Advanced Encryption Standard).

Podstawowe zastosowania

Rodzina radiomodemów RipEX przeznaczona jest do zastosowań w aplikacjach SCADA i telemetrycznych, w branżach takich jak wytwarzanie i dystrybucja energii elektrycznej ze źródeł konwencjonalnych i odnawialnych, infrastruktura, gospodarka wodna i ściekowa, Smart grid itp., sieciach transakcyjnych POS i ATM, loteriach, transfer danych meteorologicznych i wielu innych.
Urządzenia objęte są 3-letnią gwarancją producenta.

RACOM oferuje trzy główne linie produktów: modemy radiowe, GPRS / EDGE / UMTS, routery i łącza mikrofalowe. Od ponad 20 lat RACOM jest jednym z czołowych graczy na globalnym rynku bezprzewodowej transmisji danych i odgrywa znaczącą rolę w wyznaczaniu kierunków rozwoju w tej dziedzinie.

 • Szybkość transmisji w kanale radiowym:
  – 166 kbps / 50 kHz
  – 83 kbps / 25 kHz
  – 42 kbps / 12,5 kHz
  – 11 kbps / 6,25 kHz
 • Regulowany zakres mocy od 0,1 – 10 W
 • Częstotliwość: 160, 300, 400 i 900 MHz
 • Czułość:
  – –98 dBm / 83 kb/s / 25 kHz / BER 10e-6
  – –114 dBm / 10 kb/s / 25 kHz / BER 10e-6
 • Obsługiwane protokoły komunikacyjne: Modbus TCP/RTU, Profibus, DNP3, DF1, IEC101, IEC104, Comli i inne.
 • Temperatura pracy: –40 do +70 °C
 • 3-letnia gwarancja producenta
Poniższej sumy kontrolnej można użyć po pobraniu pliku do potwierdzenia, że dane zostały przesłane prawidłowo.Zamknij okno