CM

ControlMaestro

System SCADA

ControlMaestro jest nowoczesną, kompletną, otwartą i w pełni skalowalną platformą SCADA/BMS pozwalającą na pełną kontrolę procesów technologicznych w obiektach przemysłowych, infrastrukturalnych, a także automatyce budynkowej. Jest efektem ponad 20 lat doświadczeń firmy Wizcon Systems w tworzeniu aplikacji i systemów SCADA, wdrażaniu wiedzy z zakresu technologii webowych w połączeniu z know-how firmy Elutions w telemetrii M2M, zarządzaniu aktywami przedsiębiorstw i technologiach bezprzewodowych. ControlMaestro bazuje na systemie SCADA Wizcon Supervisor, którego jest następcą i rozwinięciem. Modułowa architektura pakietu ControlMaestro pozwala na dopasowanie poszczególnych usług (modułów systemu SCADA) i aplikacji do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Kategorie: ,

ControlMaestro w wersji 2017 obsługuje system Windows 10 i wspiera najnowsze wersje środowiska Java. Najważniejsze z nowych funkcjonalności oprogramowania to:

 • obsługa systemu Windows 10
 • wsparcie najnowszych wersji Java (7/8)
 • całkowicie nowy moduł Scheduler, który zastąpił znane wcześniej rozwiązanie harmonogramu. Nowy moduł stworzony został na bazie najnowszych standardów technologicznych z wykorzystaniem m.in. HTML5. Obsługa Schedulera możliwa jest z poziomu dowolnego urządzenia i dowolnej przeglądarki internetowej. Moduł ma czytelny i prosty interfejs użytkownika, który znacznie ułatwia pracę.
 • nowy driver komunikacyjny: OPC UA
  OPC UA (Unified Architecture) jest standardem komunikacyjnym opartym na najnowszych technologiach i umożliwiającym odczyt wartości z urządzeń. OPC UA, w porównaniu z poprzednim standardem OPC, jest bezpieczniejsze i znacznie prostsze w konfiguracji.
 • nowe API dla Microsoft .Net
  API umożliwia rozbudowę aplikacji ControlMaestro o własne aplikacje korzystające z zasobów ControlMaestro (np. odczyt/zapis wartości zmiennych).
  Nowe API umożliwia na razie jedynie podstawowe funkcje odczytu i zapisu zmiennych i będzie rozwijane w kolejnych wersjach platformy ControlMaestro.

System ControlMaestro oferuje:

 • podniesienie bezpieczeństwa w sieciach IT

Systemy SCADA udostępniają specjalne moduły zabezpieczające dane i aplikacje. W przypadku ControlMaestro jest to moduł AuditTrail, który nadzoruje i rejestruje wszystkie aktywności użytkownika, a karty typu SmartCard i biometryczna autoryzacja kontrolują dostęp do aplikacji. Platforma jest zgodna z restrykcyjną normą stosowaną w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym FDA 21 CFR część 11, coraz popularniejszą także w automatyce.

 • włączenie systemu automatyki w procesy zarządzania przedsiębiorstwem

Począwszy od zbierania danych pochodzących z różnych źródeł w rożnych formatach, aż po integrację z zaawansowanymi systemami zarządzania produkcją i przedsiębiorstwem typu MES, BI i ERP.

 • technologie webowe

Interfejs webowy zapewnia nadzór i kontrolę aplikacji poprzez połączenie internetowe/intranetowe. Do wyświetlenia aplikacji webowej, wystarczy zwykła przeglądarka www. Konfigurowalny i przyjazny użytkownikowi Web pulpit bazuje na najnowszej wersji technologii Java i działa na różnych przeglądarkach, oferując jednocześnie zabezpieczenie przed wirusami oraz uszkodzeniem danych źródłowych.

 • narzędzia automatycznej generacji aplikacji

Jednym z najbardziej efektywnych narzędzi oferowanych przez systemy SCADA do usprawnienia procesu tworzenia aplikacji jest CAD Converter w ControlMaestro. Pozwala on zaoszczędzić setki godzin prac projektowych i serwisowych dzięki automatycznemu tworzeniu aplikacji z rysunków AutoCAD (i innych w formacie DXF). CAD Converter jest niezastąpiony przy zarządzaniu obiektem, zarówno dla integratorów systemów, tworzących pojedyncze aplikacje w skali roku, jak i dla użytkowników końcowych, których aplikacje ciągle się rozwijają (lotniska, centra handlowe, duże obiekty innego typu). CAD Converter zwiększa wydajność oraz pozwala uniknąć błędów przy rozbudowie aplikacji.

 • narzędzia dokumentacji projektu

Dzięki wykorzystaniu Audit Tool (dostępny w standardowej wersji systemu SCADA) nowi programiści przejmujący istniejący projekt są w stanie szybciej zapoznać się ze strukturą aplikacji. Moduł pozwala na błyskawiczne znalezienie obiektów użytych w aplikacji lub odszukanie tylko konkretnego elementu. Umożliwia to szybsze dokonanie uaktualnień w projektach wykonanych przesz kogoś innego, łatwiejsze utrzymanie aplikacji, optymalizację inżynieringu oraz efektywności projektu.

 • format rejestracji danych SQL

Format rejestracji danych SQL pozwala zapamiętywać wartości zmiennych w bazie SQL Server (na przykład bezpłatnej wersji SQL Server 2008 Express). Dzięki temu moduł wykresów i raportów znacznie zwiększa swoją wydajność i szybkość działania. Zostało także opracowane narzędzie do zarządzania bazą SQL, które pozwala m.in. na ustawienie automatycznego tworzenia kopii zapasowej oraz importowanie istniejących danych do bazy SQL. Z bazy danych SQL mogą korzystać także zewnętrzne programy np. w celu tworzenia raportów.

 • moduł wykresów

Moduł wykresów został przygotowany w języku Java, dzięki czemu wykresy mają taki sam wygląd i sposób działania również w aplikacji webowej. W połączeniu z nową bazą moduł wykresów działa znacznie szybciej i wydajniej, oferuje także nowy sposób przeglądania i wyświetlania danych, można używać pokrętła scroll myszki do przewijania i powiększania wykresów. Na bardziej przejrzysty zmienił się sposób dodawania i definiowania trendów. Dane zawarte w wykresach można eksportować z systemu SCADA do plików CSV. Nowy moduł wykresów jest w pełni kompatybilny z dotychczasowymi formatami zapisu danych (własny i DBF) i formatem SQL.

 • drivery komunikacyjne

Ponad 160 sterowników komunikacyjnych pozwala na współpracę aplikacji SCADA/BMS ControlMaestro z setkami urządzeń wielu producentów.

 

Poniższej sumy kontrolnej można użyć po pobraniu pliku do potwierdzenia, że dane zostały przesłane prawidłowo.Zamknij okno