Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Łasku wytwarza i dystrybuuje ciepło na potrzeby miasta liczącego ok. 30.000 mieszkańców. Paliwa pierwotne używane przez PEC do produkcji ciepła to gaz ziemny, węgiel kamienny a także energia słoneczna.

PEC w Łasku dysponuje ośmioma kotłowniami (źródłami ciepła) wytwarzającymi energię cieplną, z których cztery opalane są węglem kamiennym i cztery – gazem ziemnym. Za sterowanie i monitoring pracy kotłowni na gaz ziemny odpowiadają sterowniki PLC Saia PCD firmy Saia Burgess Controls.

Jak to działa

Sterowniki Saia PCD2.M170 sterują i monitorują pracę trzech kotłowni gazowych. W tym celu za pośrednictwem protokołu LON komunikują się ze sterownikami kotłów Viessmann, a także odczytują i gromadzą dane pomiarowe z liczników ciepła – komunikacja z licznikami odbywa się w protokołach LON i M-Bus (za pomocą konwertera). Jedna z kotłowni gazowych ma dodatkowo zainstalowany układ solarny, którego cały proces technologiczny jest także sterowany przez Saia PCD.
Dane ze sterowników są przekazywane i wizualizowane w systemie nadrzędnym SCADA Control Maestro. Za komunikację między platformą SCADA a źródłami ciepła odpowiadają radiomodemy firmy RACOM serii RE400 oraz radiomodem Saia PCD7.T4850-RF. Dane z jednej kotłowni przekazywane są do SCADY po tradycyjnym łączu kablowym (RS-485).
Dostęp do informacji o stanach pracy wszystkich kotłowni realizowany jest przede wszystkim zdalnie, a powiadomienia o stanach alarmowych pracownicy otrzymują za pomocą sms-ów (pozwala na to moduł zaawansowanego zarządzania ControlMaestro AAM). Dzięki temu informacje te dystrybuowane są niemal natychmiast, a centralna dyspozytornia nie wymaga obecności dyżurujących na miejscu operatorów.

Korzyści z wdrożenia systemu

  • stały, bieżący nadzór i monitoring procesu technologicznego i pracy poszczególnych kotłowni,
  • dostęp do danych i wizualizacji on-line, z dowolnego miejsca i o dowolnej porze,
  • skrócenie czasu reakcji serwisowej dzięki szybkiemu powiadamianiu o zdarzeniach alarmowych.

Wykorzystane rozwiązania i urządzenia

  • sterowniki Saia PCD2.M170,
  • moduły komunikacyjne sieci LON (do komunikacji z licznikami ciepła),
  • Control Maestro 2013, model na 2000 bramek z modułem zaawansowanego zarządzania alarmami,
  • Radiomodemy Racom RE400,
  • Radiomodem Saia PCD7.T4850-RF.
Poniższej sumy kontrolnej można użyć po pobraniu pliku do potwierdzenia, że dane zostały przesłane prawidłowo.Zamknij okno