SABUR
Cybersecurity Day
po wydarzeniu…
🔥 Cyberbezpieczeństwo
w branży ciepłowniczej
– warunek stabilności dostaw ciepła!
Postępująca cyfryzacja i rozwój inteligentnych sieci ciepłowniczych otwierają przed branżą ciepłowniczą nowe możliwości, ale jednocześnie niosą ze sobą poważne zagrożenia. Między innymi dlatego nowe regulacje, w tym Dyrektywa NIS2, nakładają na dostawców usług kluczowych, w tym ciepła, obowiązek wdrażania odpowiednich środków cyberbezpieczeństwa i poprawę poziomu odporności przedsiębiorstw na cyberzagrożenia.
🔹 Jakie są największe cyberzagrożenia dla systemów ciepłowniczych?
🔹 Jakie obowiązki w zakresie cyberochrony wynikają z nowych regulacji?
🔹 Jak wdrożyć mechanizmy ochrony infrastruktury OT i zabezpieczyć dostawy ciepła?
Poznaj odpowiedzi na te i im podobne pytania.
Obejrzyj nagranie z webinaru!

SABUR
CYBERSECURITY DAY
To cykl krótkich branżowych spotkań, których wspólnym mianownikiem jest cyberbezpieczeństwo infrastruktury OT.
Czy wiesz …
Jakie są konsekwencje cyberataku?
-
- W wyniku cyberataku mogą zostać przerwane dostawy ciepła do dużych obszarów, co może prowadzić do poważnych problemów społecznych.
- Atakujący mogą próbować zniszczyć lub uszkodzić krytyczne elementy infrastruktury ciepłowniczej, co poza przerwaniem pracy instalacji wiąże się z poniesieniem kosztów naprawy szkody.
- Branża ciepłownicza może być celem ataków wymuszających, w przypadku których firma zmuszona jest zapłacić okup za odzyskanie dostępu do systemów.
Co jest źródłem podatności systemu?
- Złożona infrastruktura: Integracja różnych systemów w ramach sieci ciepłowniczych może tworzyć wiele punktów wejścia dla cyberataków.
- Brak aktualizacji i zabezpieczeń: Często używane systemy nie są na bieżąco aktualizowane pod kątem nowych zagrożeń.
- Zdalny dostęp do systemów sterowania: Wzrost zdalnego monitoringu i sterowania w systemach ciepłowniczych stwarza ryzyko nieautoryzowanego dostępu przez internet.
Które elementy są najczęściej atakowane?
- Sterowniki PLC i systemy SCADA: Odpowiadają za monitorowanie i kontrolowanie procesów ciepłowniczych, a ich zainfekowanie może prowadzić do poważnych zakłóceń.
- Sieci komunikacyjne: W wyniku ataków na sieci, takie jak te odpowiedzialne za komunikację między urządzeniami, mogą zostać wstrzymane operacje monitorujące i sterujące.
- Punkty styku OT-IT: Integracja systemów OT z IT (np. dla analityki danych, zdalnego zarządzania) tworzy słabe punkty, przez które hakerzy mogą przejść z mniej krytycznych systemów IT do krytycznych OT.
- HMI: W wyniku braku odpowiednich zabezpieczeń przejęcie kontroli nad HMI lub wprowadzenie operatora w błąd
- Systemy IoT, inteligentne liczniki, czujniki i systemy monitorowania: Te urządzenia i systemy, które zbierają dane o zużyciu energii (i innych mediów), są częstym celem ataków, ponieważ mogą stać się otwartym kanałem do przejęcia kontroli nad siecią.
Prezenterzy


Beata Mioduszewska
Audytor 27001 i 22301, Członek Zarządu

Tomasz Proczkowski
Kierownik Projektu