Systemy zarządzania energią

S-Monitoring_Liczniki_energii_SBC_ALE3_ALD1_AWD3_PCD7.H104D_PCD1

Saia S-Monitoring to system do monitoringu i zarządzania zużyciem energii elektrycznej, który pozwala na stopniowe wdrożenie, jego instalacja nie rujnuje budżetu firmy, a zużycie energii kontrolowane jest już od chwili podłączenia liczników do panelu lub sterownika.

S-Monitoring_schemat

Rys. Dostęp do interfejsu użytkownika w przeglądarce www możliwy jest z urządzeń mobilnych z systemami Android i iOs.

Przyjazne dla użytkowników rozwiązanie opracowała szwajcarska firma Saia Burgess Controls (SBC). S-Monitoring nie wymaga pracochłonnej konfiguracji, specjalnych narzędzi programistycznych, a jego obsługa ‒ zaawansowanej wiedzy. S-Monitoring to także nazwa aplikacji wizualizacyjno-sterującej bazującej na stronach www, która jest zaimplementowana w urządzenia nadzorujące pracę systemu (panele operatorskie lub sterowniki PLC serii Saia PCD).
A zatem system zarządzania energią S-Monitoring to rozwiązanie, które łączy środowiska sprzętowe i programowe, a jego podstawowe elementy stanowią:
•    jednostka nadrzędna: sterownik PLC lub panel webowy Saia PCD
•    liczniki energii elektrycznej Saia PCD z interfejsem S-Bus
•    koncentratory liczników impulsowych PCD7.H104SE i PCD7.H104D
•    aplikacja wizualizacyjna wyświetlana za pomocą przeglądarki internetowej.

Hardware_Software_Rozbudowa

Dlaczego warto wybrać S-Monitoring?

  • modyfikacja i dopasowanie systemu do potrzeb użytkownika. Zarówno algorytmy programu, jak i kształt wizualizacji mogą być konfigurowane za pomocą pakietu narzędziowego PG5 Controls Suite (środowisko programistyczne wszystkich sterowników i paneli Saia PCD firmy Saia Burgess Controls).
  • proste i szybkie uruchomienie. S-Monitoring to tzw. system „out-of-the-box", co oznacza to, że użytkownik nie musi wykonywać żadnej dodatkowej konfiguracji w celu jego uruchomienia. Funkcja automatycznego odczytu danych z liczników energii z interfejsem S-Bus zapewnia natychmiastowe monitorowanie zużycia (zaraz po podłączeniu liczników do sterownika lub panelu).
  • rozbudowa krok po kroku ‒ stopniowe wdrożenie pozwala dopasować rozwiązanie do aktualnych potrzeb przedsiębiorstwa. Prace nad instalacją mogą być realizowane w indywidualnym tempie, bez konieczności ponoszenia początkowych, znaczących wydatków na prace inżynierskie i system informatyczny. Takie stopniowe działania dają wymierne efekty już od samego początku, po zainstalowaniu i uruchomieniu systemu.
  • kontrola i przeglądanie rejestrowanych danych z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie (dzięki wizualizacji webowej i aplikacji na urządzenia mobilne).
  • system zarządzania energią można rozbudować w system monitorowania mediów, kontrolując nie tylko zużycie energii elektrycznej, ale także innych mediów, np. wody, gazu i ciepła.
  • obsługa liczników dwukierunkowych i impulsowych (za pośrednictwem koncentratorów liczników impulsowych, do których można podłączyć po 4 liczniki).
  • elastyczność i otwartość pozwalają połączyć system zarządzania zarządzania zużyciem energii z większym systemem automatyki oraz umożliwiają integrację z systemami MES, ERP czy BI.
  • otwarta natura warstwy zarządzania: S-Monitoring nie wymaga wprowadzania zmian na poziomie automatyki w systemie istniejącym w przedsiębiorstwie, dzięki czemu pierwszy krok do optymalizacji zużycia mediów jest łatwiejszy.

Aplikacja realizująca funkcje S-Monitoringu jest dostępna bezpłatnie i wbudowana w urządzenia stworzone specjalnie do zarządzania zużyciem mediów: sterownik E-Controller i panel E-Monitor. Można ją również uruchomić w sterownikach serii Saia PCD3.Power i PCD1.M2160, a także w programowalnych panelach webowych rodziny PCD7.D4xxxT5F.