Kategorie produktów

Dali_www

System DALI

System DALI (Digital Addressable Lightning Interface) jest protokołem (standardem) umożliwiającym komunikację między elementami końcowymi instalacji (w tym przypadku oprawami oświetleniowymi) a systemem sterującym. Stworzony został jako alternatywa dla tradycyjnych układów sterowania, opartych na napięciu 1-10V. Pozwala na sterowanie pojedynczymi oprawami lub ich grupą, wykorzystując w tym celu urządzenia peryferyjne lub komputery PC . Normalizacja interfejsu zawarta jest w dokumencie IEC (EN) 60929 E4. 

Kategoria:

Oświetlenie jest drugim co do wielkości konsumentem energii w budynku i jednym z pierwszych, w ramach którego poszukuje się oszczędności. Rozwiązanie oparte na systemie DALI maksymalizuje wydajność systemów oświetleniowych bez uszczerbku na wygodzie, pozwalając osiągnąć znacznie więcej korzyści niż poprzez samodzielne opcje sterowania. Automatyzacja oświetlenia z użyciem DALI ogranicza zużycie energii i tym samym koszty eksploatacji budynku.

Protokół cyfrowego adresowania (DALI) jest nowoczesnym sposobem sterowania oświetleniem. We współpracy z dedykowanymi urządzeniami tworzy idealne rozwiązanie dla każdego rodzaju budynku. Jego budowa, cechy i funkcjonalności sprawiają, że jest rozwiązaniem uniwersalnym i wysoce elastycznym, o znacznych możliwościach rozbudowy.

Sieć DALI może się składać z wielu urządzeń adresowanych indywidualnie (maksymalnie 64 urządzenia w ramach magistrali).  Każde urządzenie może zostać przypisane do 16 oddzielnych grup i 16 oddzielnych scen. System DALI jest systemem o otwartej architekturze, dzięki czemu przyłączenie każdego kolejnego urządzenia nie stanowi problemu.

System sterowania oświetleniem DALI dedykowany jest do zastosowany w przestrzeniach biurowych, hotelach, salach lekcyjnych, sklepach, magazynach i fabrykach. W każdym z tych przypadków znacząco poprawiają komfort pracy, dbając jednocześnie o energooszczędność budynku.

System sterowanie oświetleniem  z wykorzystaniem DALI i urządzeń z oferty SABUR (przykładowe fragmenty systemu):

W tym przykładzie wykorzystano:

 

Powyższy schemat zbudowano z wykorzystaniem:

DALI w systemie BMS (przykładowa architektura)

 

System DALI:

  • 64 balasty,
  • 16 grup,
  • 16 scen,
  • 64 urządzenia.

System DALI to aktualnie najbardziej inteligentny systemem dedykowany do sterowania oświetleniem. W porównaniu z interfejsem analogowym jest zdecydowanie bardziej wszechstronny, dużo mniej podatny na zakłócenia zewnętrzne i awarie. Dwukierunkowa komunikacja pozwala na odbieranie i wysyłanie sygnałów, np. informacji o ewentualnych usterkach.

Poniższej sumy kontrolnej można użyć po pobraniu pliku do potwierdzenia, że dane zostały przesłane prawidłowo.Zamknij okno